Hijyen Nedir, Ne Önemi Vardır ?

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.

Hijyen tıbbi bir terimdir ve tıp ile ilgili eski bir kavramdır. Kişisel ve profesyonel bakım uygulamalarının tamamına verilen addır.

Vücudu sağlam tutmak ve hastalıklardan korumak için uygulanması gereken önlemlerin tümü ve bunlardan söz eden hekimlik kolu olarak tanımlanmaktadır.

Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir.

Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

Tıpta ve evde ve günlük yaşam ortamlarında, hijyen uygulamaları sıklığı ve hastalığın yayılmasını azaltmak için önleyici tedbirler olarak anılmaktadır.  Temizlik ve hijyen anlam olarak sıklıkla karıştırılmakta ve birbirinin yerine kullanılmaktadır. Genel olarak HİJYEN hastalıkların yayılımını önleme uygulamaları anlamına gelir. Temizleme işlemleri (örneğin, el yıkama) kirleri ortadan kaldırırken kullanılırken, hijyen kötü bakterilerden de arındırmak anlamına gelmektedir.